This page doesn't have a translation yet
Anunț public de selecție Designer grafic

În vederea susținerii implementării programului „Timișoara - Capitală Europeană a Culturii în anul 2023”, Asociația Timișoara 2021 - Capitală Europeană a Culturii lansează un Anunț public de selecție a unui Designer grafic, cu posibilitatea depunerii candidaturilor în perioada 8 septembrie - 15 septembrie 2022.

Designer grafic

1 post, contract de colaborare pe 3 luni cu prelungire automată pe același termen, dacă părțile nu decid altfel;

timp de muncă: 40 de ore/săptămână

Descrierea postului

Designerul grafic contribuie la realizarea sarcinilor specifice de elaborare, adaptare si implementare grafică și creativă ce țin de interpretarea comunicării vizuale, transmise în formate diferite și pe suporturi diverse, conform obiectivelor definite de strategiile de marketing și comunicare ale asociației.

Cerințe față de deținătorul funcției

  • experiență de lucru în domeniu de minim 3 ani;
  • experiență avansată în lucrul cu fonturi, culori, logo design, web design, producție de print, imagini și ilustrații;
  • cunoștințe avansate de software (Adobe Indesign, Photoshop, Ilustrator, Figma sau Sketch);
  • posedarea fluentă a limbii române şi a limbii engleze;
  • reale abilități de comunicare și de prezentare;
  • viziune creativă și nivel avansat de management al echipei;
  • existența unui portofoliu cu lucrări relevante pentru funcția de designer grafic;

Sarcini specifice

  • generează concepte de design grafic și idei vizuale noi;
  • preia, adaptează și/sau îmbunătățește concepte grafice existente și duce la final execuția lor păstrând direcția vizuală dată;
  • elaborează ghiduri de identitate grafică;
  • produce schițe, storyboards pentru reprezentarea facilă a conceptelor grafice;
  • aduce îmbunătățiri și continuă dezvoltarea limbajului vizual;
  • înțelege și contribuie la inițiative de marketing și poziționare strategică;
  • acordă feedback și ghidează echipa executivă a asociației în vederea utilizării și integrării conceptelor grafice în designul de marcă;
  • prezintă materiale și idei vizuale creative complete în fața echipei și potențialilor colaboratori;
  • primește și încorporează feedback-ul primit;
  • supervizează echipa de comunicare a asociației în vederea utilizării corecte a elementelor de identitate vizuală;
  • execută la timp materiale care nu necesită un concept vizual nou;

Relații ierarhice în cadrul organizației

  • se subordonează Directorului executiv al asociației și, după caz, Managerului de Operațiuni;
  • colaborează cu colegii din asociație și cu partenerii asociației.
Depunerea candidaturii

Personale interesate vor transmite pe adresa de e-mail a asociației, [email protected], dosarul de candidatură format din:

  1. Curriculum vitae;
  2. scrisoare de intenție.
Termen limită

Termenul-limită de primire a candidaturilor este 15.09.2022, ora 23:59 (ora României). Interviurile vor avea loc în intervalul 16.09.2022-19.09.2022. Vor fi invitate la interviu doar personale care au depus dosarul de candidatură complet.