Competiție de mini-handbal

În perioada 7-8 octombrie 2023, între orele 10:00-17:00, în Parcul Central, în fața Monumentului Ostașului Necunoscut, opt echipe de copii născuți în 2013-2014 și mai mici se vor întrece într-un turneu de mini-handbal.

Competiția se adresează copiilor născuți în 2013-2014 și mai mici, în sistem de joc tip campionat, fără scor. Se va juca pe teren redus, 20 x 15 m. Pe teren vor fi 4 jucători plus 1 portar, iar meciurilor vor avea 2 reprize a câte 10 minute.

Participanții vor primi la start un kit care conține o sacoșă, maiou, băuturi de hidratare și batoane energetice. Membrii echipelor câștigătoare vor primi medalii.

Turneul va fi deschis de un meci demonstrativ al juniorilor din cadrul clubului SCM Politehnica Timișoara, după care, de la ora 11:00,  băieții vor deschide turneul cu meciul SCM Politehnica Timișoara – Liceul cu Program Sportiv Banatul.

Duminică vor intra în competiție echipele de fete, de la ora 10:00, cu meciul dintre Liceul cu Program Sportiv Banatul și AHCS Cîtu Timișoara.